Ağrı Tedavisinde Beslenmenin Önemi

Ağrı Tedavisinde Beslenmenin Önemi

Ağrı tedavisinde beslenme, deneyimlediğiniz ağrıyı doğrudan etkileyerek sinir, bağışıklık ve endokrin sistemlerinin işlevini artırabilir. Yedikleriniz, nasıl hissettiğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Vücudunuza doğru yiyecekleri almak, ağrı seviyenizi, ruh halinizi, uykunuzu, sindiriminizi, bağışıklık sisteminizi ve enerji seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yiyecekler, bazı durumlarda gerçekten ilaç olabilir ve diyetiniz, tedavi planınızın önemli bir parçası olmalıdır.

Ağrı Yönetiminde Kullanılabilecek Doğal Çözümler

Araştırmalar, antiinflamatuvar etkiye sahip bir beslenme programının, ağrı ile mücadele eden insanlar için faydalı olabileceğini göstermiştir. Akdeniz diyetini muhtemelen duymuşsunuzdur. Akdeniz diyeti inflamatuvar belirteçleri azaltmaya yardımcı olabilir. Akdeniz diyeti, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlıklı ve sürdürülebilir bir diyet modeli olarak kabul edilir. Diğer diyetlerin aksine, takip edilmesi ve sadık kalması zor değildir. Bu bağlamda mevsim sebzeleri ve meyveleri, sağlıklı yağlar, kaliteli protein kaynakları, lif, zerdeçal, tarçın, zencefil gibi besinlerin tüketilmesi önerilebilir.

Beslenmenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri hemen herkes tarafından bilinir. Peki mevcut ağrınızı azaltmak için neler uygulanabilir? Sorunun cevabı için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Ağrıyı Azaltmak için Ne Yapılabilir?

Pek çok farklı nedenle ortaya çıkan ağrı, ağrının nedeni araştırıldıktan sonra tedavi edilmelidir. Eğer ağrınızın şiddeti azalmak yerine artıyorsa bir hekime başvurmanızı öneririz. Ancak ağrınızı azaltmak için bazı doğal yöntemler de bulunur. Eğer ağrı tedavinizi doğal yöntemlerle desteklemek isterseniz, acı elma yağı ve susam yağı gibi %100 doğal ve katkısız ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ağrı Tedavisinde Acı Elma Yağı

Ağrı için acı elma yağı -ya da diğer adıyla ada çayı yağı- kullanmayı düşünebilirsiniz. Akdeniz havzasına özgü çiçekli bir bitki olan; yapraklarından ve tomurcuklarından elde edilen uçucu yağı, cilt kremi olarak kullanabilirsiniz. Aromaterapi tedavisinin bir parçası olarak da kullanılabilen acı elma yağı, ferahlatıcı bir kokuya sahiptir. Doğal antidepresan olarak da bilinen acı elma yağı, stresinizin azalmasına, menopoz döneminde ortaya çıkan sıcak basmaları şikayetlerinizin azalmasına, adet kramplarınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Ağrı hissettiğiniz bölgeye acı elma yağı sürmek, ağrının şiddetinin azalmasına yardım edebilir.

Susam Yağı ile Ağrı Tedavisi

Susam yağı, bazı ülkelerde “yağlı tohumların kraliçesi” olarak adlandırılır. Susam bitkisinin besleyici özelliklerinin yanı sıra susam yağı, yüksek düzeyde antioksidan içerir. Hatta geleneksel Tayvan tıbbı, antiinflamatuvar özellikleri nedeniyle uzun yıllardır susam yağını eklem iltihabını, diş ağrısını ve sıyrıkları tedavi etmek için kullanmıştır. Susam yağı; kalp hastalıklarını önlemeye, kan şekeri düzeyini kontrol etmeye, yaraları ve yanıkları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Uyku kalitesini artırmaya, saçın parlaklığını ve gücünü artırmaya destek sağlayabilir. Tüm bunların yanı sıra bazı araştırmalar, susam yağı ile yapılan bir masajın, kol ve bacak ağrılarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ağrı hissettiğiniz bölgeye susam yağı sürmek, hissettiğiniz ağrının kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

%100 doğal içerikli acı elma ve susam yağlarını tercih etmeniz, potansiyel faydadan mümkün olan en yüksek seviyede yararlanmanızı sağlayabilir. Prof Saraçoğlu tarafından piyasaya sunulan Acı Elma Yağı ve Soğuk Pres Susam Yağı ürünlerini kullanmayı deneyebilirsiniz. %100 doğal ve katkısız olarak sunulan vücut bakım yağları ilaç değildir. Hastalıkların önlenmesi ya da tedavisi için kullanılmaz.

Beslenme programı, kronik ağrı ile ilişkili değiştirilebilir bir yaşam tarzı faktörüdür. Temel tedaviye ek olarak diyet programının düzenlenmesine artan bir ilgi olduğu söylenebilir. Ağrı tedavisinde beslenmenin rolü azımsanmayacak kadar büyük olabilir. En güçlü bilimsel kanıtlar, polifenoller olarak bilinen bir grup antioksidan bakımından zengin gıdaların, ağrılı alevlenmeleri yatıştırmaya ve önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürür. Bu nedenle ağrı problemi olan bireylerin diyet programlarına dikkat etmeleri, çeşitli besin gruplarından beslenmeyi ihmal etmemeleri önerilebilir.

Bloga dön