Bağırsak Parazitlerinden Kurtulmanın Doğal Yolları

Bağırsak Parazitlerinden Kurtulmanın Doğal Yolları

Bağırsak kurdu olarak da bilinen bağırsak parazitlerinin pek çok farklı türü bulunur. Bunlar genel olarak; karın ağrısı, ishal, mide bulantısı veya kusma, gaz ve şişkinlik, tükenmişlik, açıklanamayan kilo kaybı, karın ağrısı veya hassasiyet gibi belirtilere yol açabilir. Bağırsak parazitleri, sindirim sisteminizden geçer ve dışkıyla vücut dışına atılır. Herhangi bir semptomunuz olmasa bile dışkınızda parazit olduğunu görebilirsiniz. Bağırsak kurdu enfeksiyonlarının bir çoğu yalnızca hafif şiddette hastalığa neden olur ve ilaçla tedavi edilebilir. Peki bağırsak parazitlerinden kurtulmanın doğal yolları nelerdir?

Bağırsak Kurdundan Kurtulmanın 5 Doğal Yolu

A vitamini, selenyum ve çinko mineralleri açısından zengin bir diyetin, vücudun parazit enfeksiyonuna karşı doğal savunmasını iyileştirebileceğine dair kanıtlar vardır. Araştırmalar, bazı bitkilerin parazitleri tedavi etmek ve parazit temizliği için bitki bazlı ilaçlara dönüştürülebilen bileşiklere sahip olabileceğini gösterir. Eğer halihazırda bağırsak kurdunuz varsa parazitleri temizlemek için şunları deneyebilirsiniz:

Kabak Çekirdeği Yağı: Kabak çekirdeği amino asitler ve yağ asitleri bakımından zengindir. Berberin, kabakgiller ve palmatin gibi amino asitler, belirli parazit türlerine karşı etkinliği ile bilinir. Yapılan kısıtlı bir çalışma, kabak çekirdeği özlerinin parazit sayısını azalttığını gösterir. Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi, 1863-1936 yıllarında kabak çekirdeğini bağırsak parazitleri için bir tedavi olarak listelemiştir.

Pelin Otu: Pelin otu ile yapılan sınırlı bir araştırmada, pelin otundan elde edilen özün, yetişkin tenyaları ve yumurtalarını öldürdüğü görülmüştür. Pek çok parazit ilacı da pelin otundan elde edilen bileşiklerden yapılır. Ancak bitkinin kendisinin bağırsak kurtlarından kurtulmak için ne kadar etkili olduğunu anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulur.

Hindistan Cevizi Yağı: Pek çok kişi, yağın anal bölge etrafına uygulanmasının dişinin oraya yumurtlamasını engelleyebileceğine inandığından Hindistan cevizi yağı, kıl kurdu için popüler bir ev ilacıdır. Bazı bireyler ayrıca her sabah bir çay kaşığı saf Hindistan cevizi yağı içer. İnsanların yağa alerjisi olmadığı sürece bunu denemeleri güvenli kabul edilir.

Papatya Tohumu: Papatya tohumları ya da tohumları kullanılarak yapılan özütler ve/veya çaylar, bağırsak parazitlerinin temizlenmesini sağlayabilir. Yapılan bazı sınırlı çalışmalar, papatya tohumunun bazı bağırsak kurdu enfeksiyonlarını tedavi edebildiğini gösterse de bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Kekik Çayı: Çok sınırlı bir çalışma kekik yağının bağırsak parazitlerini ortadan kaldırdığını gösterir. Bir diğer çalışma ise dışkılarında enterik parazitler, Blastocystis hominis, Entamoeba hartmanni ve Endolimax nana gibi parazitlerin bulunduğu 14 yetişkin hastada uygulanan 6 haftalık kekik yağı tedavisi sonucunda 4 kişide Entamoeba hartmanni, 1 kişide Endolimax nana ve 8 kişide Blastocystis hominis adlı parazitlerin tamamen ortadan kalktığını gösterir. Antik çağlardan beri, kekik iyileştirici özellikleri için kullanılmıştır. Araştırmalar, kekik çayının birçok nedenden dolayı iyi bir içecek olduğunu doğrular. Kekik çayında bulunan besinden bazıları; A, C, K vitaminleri ile demir, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerdir. Kekik çayı, parazitlerin yanı sıra bazı enfeksiyonlara karşı da tedaviye yardımcı olabilir.

Tüm bunlara ek olarak parazit temizliği sırasında, besin değeri yüksek, rafine şeker ve işlenmiş gıdalar açısından fakir, dengeli bir diyet uygulamak önerilebilir. Bağırsak hareketlerini düzenli tuttuğu için lif içeren besinlerin tüketilmesi özellikle önemlidir.

Bağırsak parazitleri temizlikten sonra tekrar parazit enfeksiyonu olmamak için çiğ veya az pişmiş et ve deniz ürünleri yemekten kaçınmanız önerilebilir. Ayrıca şişelenmemiş ya da arıtılmamış sular, buz, sokak satıcılarından alınan yiyecekler de bağırsak parazitleri açısından risk oluşturabilir.

 

Kaynakça:

  1. https://healthwire.pk/healthcare/stomach-worms-treatment-at-home/ (Son Erişim Tarihi: 23.02.2023)
  2. https://www.healthline.com/health/intestinal-worms#pictures (Son Erişim Tarihi: 23.02.2023)
  3. https://www.kardamas.com/blog/health-benefits-of-greek-oregano-tea (Son Erişim Tarihi: 23.02.2023)
  4. https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/oregano-uses-and-risks (Son Erişim Tarihi: 23.02.2023)
  5. https://www.verywellhealth.com/natural-remedies-for-intestinal-parasites-88232#toc-natural-remedies-for-a-parasite-cleanse (Son Erişim Tarihi: 23.02.2023)
  6. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322714#medical-treatment (Son Erişim Tarihi: 23.02.2023)
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10815019/ (Son Erişim Tarihi: 23.02.2023)
Bloga dön