İyot Nedir?

İyot Nedir?

İYOT NEDİR?

Yeryüzündeki element bolluğu sıralamasında 62. sırada yer alan iyot, nadir bulunan bir elementtir. Çok az miktarlarda olmak üzere ağırlıklı olarak deniz suyunda ve deniz suyunun buharlaşması sonucu meydana gelen sert kayalarda bulunur. İyot, ayrıca, deniz yosunu gibi deniz organizmalarında da bulunabilir. Deniz yosunu en verimli iyot kaynağıdır; çünkü okyanus suyundan büyük miktarda iyot toplayıp yoğunlaştırma kabiliyetine sahiptir.     

                                                                 

PEKİ TUZA NEDEN İYOT EKLENDİ?

1920'li yıllardan itibaren guatr ile mücadeleye yardımcı olması amacıyla tuzlara iyot eklendi. Rafine tuz, tüm mineralleri giderilen ve kendisine beyaz rengini veren zehirli kimyasallara maruz kalmış olan cansız ve devitalize bir üründür. Rafine tuz, yenmesi halinde pek çok sağlık problemine yol açar ve tüketmekten kaçınılması gereken bir tuz. Bu nedenle tercih edilmesi gereken tuz türü, rafine edilmemiş tuzdur. Rafine edilmemiş tuza en iyi örnekse kaya tuzudur.  

       

İNSANLARDA İYOT EKSİKLİĞİ SEBEBİ ve BUNA NEDEN OLAN ETKENLER

Yıllardır yetersiz zirai teknikler, toprağın mineralsiz kalmasına yol açtı. Tahmin edilebileceği gibi, yetersiz zirai tekniklerin sonucu olarak iyot eksikliği çeken topraklarda yetiştirilen mahsüllerde de iyot eksikliğinin görülmesi kaçınılmazdır. Bu tür mahsülleri tüketen insanlar, vicudun ihtiyaç duyduğu iyot miktarını karşılayamazlar.

Ayrıca, günlük kimyasal ilaç kullanan ve radyoaktif dalgalara maruz kalan bireylerde de iyot oranının oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. İnsanlarda mevcut olan iyot eksikliği işte çoğunlukla bu nedenlerle bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

 

                                                                                                                                             

İYOTUN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ

İyot, vicuttaki tiroid bezinin fonksiyonlarını düzenlemektedir. Tiroid bezinin zihinsel fonksiyonlarda, büyüme ve gelişmede, kilo kontrolünde ve enerji kullanımında ve beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışması gibi alanlarda önemli görevleri bulunmaktadır. İyot eksikliği zeka geriliği, kısırlık ve gelişim bozukluğuna sebebiyet verir. Fazla oranda iyot alınması da tiroid bezinin hormon dengesini bozmaktadır.

Bu nedenle iyot tüketiminde ölçülü davranılmalıdır. İyot eksikliğini gidermek için rafine edilmemiş iyotlu doğal tuzlar tüketilebilir. İyot fazlalığında ise iyotsuz doğal tuzlar tüketilebilir. Rafine edilmemiş Prof Saracoglu İyotlu İnce Kaya Tuzu ve Prof Saracoglu İyotsuz Kaya Tuzu'nu iyot dengenizi korumak için güvenerek kullanabilirsiniz.

Bloga dön