İyot Nedir?

İyot Nedir?

İYOT NEDİR

         Yeryüzündeki element bolluğu sıralamasında 62. sırada yer alan iyot, nadir bulunan bir elementtir. İyot çok az miktarlarda olmak üzere ağırlıklı olarak deniz suyunda ve deniz suyunun buharlaşması sonucu meydana gelen sert kayalarda bulunur. İyot ayrıca deniz yosunu gibi deniz organizmalarında da bulunabilir. Aslında deniz yosunu en verimli iyot kaynağıdır, çünkü okyanus suyundan büyük miktarda iyot toplayıp yoğunlaştırma kabiliyetine sahiptir.                                                                      

PEKİ TUZA NEDEN İYOT EKLENDİ

         1920'li yıllardan itibaren guatr ile mücadeleye yardımcı olması amacıyla tuzlara iyot eklendi. Rafine tuz, tüm mineralleri giderilen ve kendisine beyaz rengini veren zehirli kimyasallara maruz kalmış olan cansız ve devitalize bir üründür. Rafine tuz, yenmesi halinde pek çok sağlık problemine yol açan kaçınılması gereken bir tuzdur. Tercih edilmesi gereken tuz, rafine edilmemiş tuzdur. Rafine edilmemiş tuza en iyi örnekse kaya tuzudur .         

İNSANLARDA İYOT EKSİKLİĞİ SEBEBİ ve BUNA NEDEN OLAN ETKENLER                                                                                                                                  

         Yıllardır yetersiz zirai teknikler, toprağın mineralsiz kalmasına yol açtı. İyot eksikliği olan toprakta yetiştirilen mahsüllerde de iyot eksikliği kaçınılmazdır. Bu mahsülleri tüketen insanlar iyot ihtiyaçlarını karşılayamadılar. Günlük kimyasal ilaç kullanan ve radyoaktif dalgalara maruz kalan bireylerde  ise iyot oranının oldukça düşük olduğu gözlemlendi. İnsanlarda mevcut olan iyot eksikliği işte bu gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

                                                                                                                                                      

                    İYOTUN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ

                          

           İyot tiroid bezinin fonksiyonlarını düzenlemektedir. Buna bağlı olarak tiroid bezinin etkilemekte olduğu zihinsel fonksiyonlar, standart büyüme ve gelişme , kilo kontrolü ve enerji kullanımı, beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışması gibi fonksiyonlarda önemli görevleri bulunmaktadır. İyot eksikliği zeka geriliği, kısırlık ve gelişim bozukluğuna sebebiyet verir. Fazla oranda iyot alınması da tiroid bezinin hormon dengesini bozmaktadır.


                   Bu durumda iyot konusunda da ölçülü olunmalıdır. İyot eksikliğini gidermek için rafine edilmemiş iyotlu doğal tuzlar tüketilebilir. İyot fazlalığında ise iyotsuz doğal tuzlar tüketilebilir.  Rafine edilmemiş Prof Saracoglu İyotlu İnce Kaya Tuzu ve Prof Saracoglu İyotsuz Kaya Tuzunu iyot dengenizi korumak için güvenerek kullanabilirsiniz.

Bloga dön