Prostata İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Prostata İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Prostat, erkek üreme sisteminde yer alan bir salgı bezi olarak tanımlanabilir. İdrar kesesinin altında yer alan prostat, pek çok farklı hastalığa ev sahipliği yapabilir. Türkiye’de ve dünyada prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Erkekler kendilerini prostat kanseri, iyi huylu prostat hiperplazisine (BPH) bağlı prostat büyümesi veya prostatit gibi herhangi bir prostat sağlığı sorunuyla karşı karşıya bulduklarında, hemen ne yapabileceklerini bilmek ister. Prostat problemlerini sağlıklı bir yaşam tarzıyla önlemek en iyi plan olsa da iyi haber şu ki, bir erkeğin hali hazırda var olan bir prostat soruna ilişkin belirtileri ya da teşhisi olsa bile prostat sağlığını geliştirmesinin birçok doğal yolu vardır. Peki prostat sağlığı için ne yemeli ve ne içmeli?

Prostat İçin Ne Yemeli?

Diyetiniz, prostat da dahil olmak üzere genel sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle beslenme programınıza sağlıklı, prostat dostu yiyecekler ekleyerek prostat kanseri de dahil olmak üzere pek çok farklı prostat sorunu riskinizi azaltabilirsiniz. İşte prostat için beslenme programınıza ekleyebileceğiniz bazı besinler:

Domates: Domates de dahil olmak üzere bazı meyve ve sebzeler, likopen adı verilen güçlü bir antioksidan içerir. Bazı araştırmalar, likopen açısından zengin bir diyetin prostat kanseri gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürür. Likopen, hücre hasarını azaltabilir ve kanser hücresi üretimini yavaşlatabilir.

Brokoli: Nedeni henüz net olmasa da brokoli açısından zengin bir diyet ile düşük prostat kanseri riski arasında bir bağlantı olduğunu gösteren çalışmalar bulunur. Bu durum sülforafan gibi bazı fitokimyasalların, normal prostat hücrelerini etkilenmeden, yalnızca kanser hücrelerini hedef olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu bilgi henüz kesin olarak kanıtlanmış olmasa da bazı sınırlı çalışmalar bunu destekler niteliktedir.

Baklagiller: Fasulye, mercimek ve yer fıstığı gibi baklagiller, fitoöstrojenler olarak bilinen biyolojik açıdan aktif bitki bileşikleri içerir. Fitoöstrojenleri en fazla tüketen kişilerde, en az tüketen gruba kıyasla prostat kanseri görülme riskinin %20 daha az olduğunu gösteren çalışmalar bulunur.

Kabak Çekirdeği Yağı: İnanılmaz derecede çok yönlü bir bileşen olmasının yanı sıra kabak çekirdeği yağı, yemeklik yağ olarak da yaygın şekilde kullanılır. Fındıksı bir tada sahiptir. Kabak çekirdeği yağı, gelişmiş kalp sağlığı ve kan şekeri yönetimi ile ilişkili olabilen bir tür omega-6 yağ asidi olan linoleik asit açısından zengindir. Kabak çekirdeği yağı, polifenoller ve karotenoidler dahil olmak üzere yüksek miktarda antioksidan bileşik içerir. Peki kabak çekirdeği yağı prostata iyi gelir mi? İdrar akışını bloke edebilen prostat bezinin büyümesi ile karakterize edilen bir durum olan iyi huylu prostat hiperplazisinin (BPH) tedavisinde kabak çekirdeği yağının özellikle yararlı olduğunu gösteren çalışmalar bulunur. BPH'li 47 erkekle yapılan bir araştırmaya göre, 12 ay boyunca günde 320 mg kabak çekirdeği yağı almak hastalığın belirtilerini azaltmış, kişilerin yaşam kalitesini iyileştirmiş ve idrar akışını artırmıştır. Kabak çekirdeği yağının aşırı aktif mesane semptomlarını azalttığını gösteren çalışmalar da bulunur.

Prostata İyi Gelen İçecekler Nelerdir?

Beslenme yalnızca yiyeceklerden değil içeceklerden de oluşur. Pek çok içecek, prostat sağlığı için zararlı olabileceği gibi faydalı da olabilir. Peki prostat için ne içmeli? Prostat sağlığı için içilebilecek içeceklerin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

Yeşil Çay: Yeşil çay, prostat sağlığı için en iyi içeceklerden biridir. Güçlü antioksidanlar içerir. Çalışmalar, yeşil çayın prostat kanseri oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini ve ayrıca agresif prostat kanserinin büyümesini yavaşlatabileceğini gösterir. Araştırmalar, yeşil çayın BPH ve prostatitli erkeklere de fayda sağlayabileceğini belirtir.

Ebegümeci Çayı: Ebegümeci çayı, güçlü anti-kanser özelliklerine sahip polifenoller açısından zengindir. Yeşil çay ile benzer özelliklere sahip olan ebegümeci çayı içeriğindeki bileşikler ve antioksidan özelliği sayesinde sağlık faydaları sağlayabilir. Yapılan sınırlı bir çalışma ebegümeci çayının prostat kanseri hücrelerinin yanı sıra mide kanseri hücrelerinin de yayılmasını önlemeye yardımcı olabileceğini gösterir.

Böğürtlen Kökü Çayı: Uykusuzluk, baş ağrısı, depresyon, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarının, libido değişikliklerinin belirtilerinin azalmasını sağlayabilen böğürtlen kökü çayı, aynı zamanda iyi bir sakinleştirici olarak da bilinir. Böğürtlen kökü ayrıca prostata da iyi gelebilir.

Yakı Otu Çayı: Bazı çalışmalar, yakı otunun iyi huylu prostat hiperplazisi ve sık idrara çıkma ihtiyacı gibi alt üriner sisteme ait rahatsızlıkların belirtilerinin giderilmesine destek olabilir. Laboratuvar çalışmalarının sonuçları, yakı otu bitkisinin prostat hücrelerinin büyümesi üzerindeki etkisinin yanı sıra iltihap önleyici ve ağrı kesici aktivite gösterdiğini de belirtir.

Temel bileşikler içeren besin kaynakları, prostatı sağlıklı tutmaya ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Yine de diyet ile prostat sağlığı arasında nasıl bir bağlantı olduğunu anlamak için pek çok araştırma yapılması gerektiğini unutmayın. Prostat sağlığını desteklemek için aktif bir hayat sürmek, egzersiz yapmak, sağlıklı kiloda kalmak, stres yönetimi sağlamak önerilebilir.

 

 

Kaynakça:

 1. https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/kanser-turleri/kanser-turleri/prostat-kanseri.html (Son Erişim Tarihi:23.02.2023)
 2. https://prostate.org.nz/2014/12/5-steps-better-prostate-health/#:~:text=Follow a prostate-friendly diet&text=Some of the best foods,tomatoes%2C pomegranate juice and walnuts. (Son Erişim Tarihi:23.02.2023)
 3. https://www.health.harvard.edu/mens-health/10-diet-and-exercise-tips-for-prostate-health (Son Erişim Tarihi:23.02.2023)
 4. https://healthmatters.nyp.org/tips-for-better-prostate-health/ (Son Erişim Tarihi:23.02.2023)
 5. https://www.healthline.com/health/prostate-cancer/foods-for-prostate-health#The-bottom-line (Son Erişim Tarihi:23.02.2023)
 6. https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin-seed-oil#benefits (Son Erişim Tarihi:23.02.2023)
 7. https://www.healthline.com/nutrition/hibiscus-tea-benefits#anti-cancer-effects (Son Erişim Tarihi:23.02.2023)
 8. https://www.webmd.com/diet/hibiscus-tea-is-it-good-for-you (Son Erişim Tarihi:23.02.2023)
 9. [https://www.alivingproof.com/products/blackberry-root-tea#:~:text=Health benefits%3A,been to promote women's health](https://www.alivingproof.com/products/blackberry-root-tea#:~:text=Health benefits%3A,been to promote women's health). (Son Erişim Tarihi:23.02.2023)
 10. https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-summary/willow-herb-summary-public_en.pdf (Son Erişim Tarihi:23.02.2023)
 11. https://plantshospital.com/blackberry-benefits/#BlackBerry-Root-Tea (Son Erişim Tarihi:23.02.2023)
Bloga dön