Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Doğal Çözümler

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Doğal Çözümler

Bağışıklık sistemi genel anlamda, vücudun kendini enfeksiyon ve hastalıklardan koruma yöntemi olarak açıklanabilir. Soğuk algınlığı ve grip gibi basit rahatsızlıklardan, kanser gibi yaşamı tehdit eden hastalıklara kadar pek çok farklı duruma karşı vücudu savunmak için savaşır. Ancak bağışıklık sistemi karmaşık bir yapıdır ve pek çok farklı faktörden olumlu veya olumsuz yönde etkilenebilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin etkili yolları arasında; iyi beslenmek, fiziksel olarak aktif olmak, sağlıklı kiloyu korumak, yeterince uyumak, sigara içmemek ve aşırı alkol kullanımından kaçınmak sayılabilir. Bu yazımızda, bağışıklık sistemi üzerinde bir hayli fazla etkisi bulunan beslenme konusunu ele aldık. Bağışıklığı güçlendiren besinler ve bağışıklığı güçlendiren doğal çözümler konularının yanı sıra sıklıkla merak edilen “Bağışıklık sistemi doğal yollarla nasıl güçlendirilir?” ve “Bağışıklığı güçlendiren besinler neler?” gibi soruların yanıtlarını da yazımızda bulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemi, beyaz kan hücreleri, antikorlar, organlar ve lenf düğümleri dahil diğer pek çok bileşenden oluşur. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin iyi ve düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Bilim adamları, yoksulluk içinde yaşayan ve yetersiz beslenen insanların bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız olduklarını uzun zamandır kabul ediyor. Çinko, selenyum, demir, bakır, folik asit ve A, B6, C ve E vitaminleri gibi çeşitli mikro besin eksikliklerinin hayvanlarda bağışıklık tepkilerini değiştirdiğine dair bazı kanıtlar vardır. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yemeli? Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için dengeli beslenmeye önem vermeniz gerekir. Ancak tüm mikro besin ihtiyaçlarınızı karşılayamadığınızdan şüpheleniyorsanız, örneğin sebzeleri sevmiyorsanız; farklı pişirme tekniklerini tercih edebilir ya da ilgili sebzelerde bulunan vitamin ve mineralleri farklı besin kaynaklarından almayı deneyebilirsiniz. Bu önerileri uygulamakta güçlük çekiyorsanız bağışıklık sistemini desteklemeye yardımı olan 4 önerimizi okumaya devam edebilirsiniz. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 4 Öneri

Bağışıklık sisteminizin güçlü olması, sizi enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için şunları deneyebilirsiniz:

Propolis

Propolis, bazı bitki ve ağaçlardan arılar tarafından toplanan polen ve balmumunun karışımıdır. Yüzyıllardır hastalıklardan korunmak için, geleneksel yöntemlerle kullanılmıştır. Ancak son yıllarda yapılan sınırlı bilimsel araştırmalar ile propolisin potansiyel sağlık faydaları ortaya çıkarılmıştır. Araştırmacılar şimdiye kadar propoliste 300'den fazla bileşik tanımladılar. Bu bileşiklerin çoğu polifenol formlarıdır. Polifenoller, vücutta hastalık ve hasarla savaşan antioksidanlardır. Propolis, bakteri, virüs ve mantarlara karşı savaşmaya yardımcı olabilir. Ayrıca antiinflamatuvar etkilere sahip olabilir ve cildin iyileşmesini destekleyebilir. Bazı çevreler tarafından propolis, bağışıklık yanıtının belirli bir enfeksiyonu veya patolojik durumu kontrol etmek için yeterli olmadığı durumlarda daha etkili bir bağışıklık sistemi elde etmeyi vaat eden tamamlayıcı ve alternatif bir ajan olarak görülür. Bu bağlamda, bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal çözümlerden biri propolis denebilir.

4’lü Bal

Genellikle bal, polen, arı sütü ve propolis karışımından oluşan 4’lü bal içeriğinde bulunan bal, şekerin yanı sıra amino asitler, vitaminler, mineraller, demir, çinko ve antioksidanların bir karışımını içerir.

Bal, doğal bir tatlandırıcı olmasının yanı sıra iltihap önleyici, antioksidan ve antibakteriyel ajan olarak da kullanılır. İnsanlar balı genellikle öksürüğü tedavi etmek için ağızdan; yanıkları tedavi etmek ve yara iyileşmesini desteklemek için topikal olarak kullanırlar. Bazı koşullar için bal özelinde yapılan çalışmalar; balın kalp damar sağlığının korunmasına, gastrointestinal sistem rahatsızlıklarının hafifletilmesine, hafıza bozukluklarının önlemesine, anksiyetenin azaltılmasına, öksürüğün kesilmesine, yanık ve yara iyileşmesinin desteklenmesine yardımcı olabileceğini gösterir.

Arı poleni, arılar için besin maddesi sağlar. Arı salgıları, bal, enzimler, balmumu ve çiçek poleninin doğal bir karışımıdır. Arı poleninin insanlar için bazı faydaları olabilir. Arı poleni antioksidanlar, vitaminler ve diğer bileşikleri içerir. Hücrelerde serbest radikallerden veya oksidatif stresten kaynaklanan hasarı azaltabilir. Ayrıca hücreleri, güneşten gelen UV ışınlarından kaynaklanan hasarlardan koruyabilir. Arı poleninin antiinflamatuvar özelliklere sahip olabileceğini düşünülür. Ayrıca arı polenindeki bileşikler, hücrelerde bağışıklık tepkisini geliştirerek veya gerektiğinde bağışıklık hücrelerini uyararak bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir. Flavonoidler, uçucu yağlar ve steroidler gibi arı poleni bileşikleri, alerjilerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini azaltabilir.

Arı sütü esas olarak su, şeker, yağ asitleri ve biri royalaktin olarak adlandırılan birkaç benzersiz proteinden oluşur. Yapılan bazı kısıtlı çalışmalarda arı sütünün, serbest radikalleri ortadan kaldırarak yaşlanma sürecini yavaşlattığı veya bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlarla savaştığı söylenir.

4’lü bal içeriğinde yer alan propoliste ise 300'den fazla bileşik bulunur. Çoğu, vücutta hastalıkla savaşan antioksidanlardan oluşur. Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına destek olabilir.

Bal Keçiboynuzu Propolis Karışımı

Propolisin faydalarının farklı lezzetlerle desteklenmesi; bal ve keçiboynuzunun faydalarının da karışıma eklenmesi ile oluşturulan bu yöntem, bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olabilir.

Balın bağışıklık sistemini desteklemesinin bir yolu, antioksidan sağlamaktır. Kötü beslenme, stres, sigara ve alkol; vücudun oksidan adı verilen çok fazla reaktif molekül salmasına neden olabilir. Oksidanlar, sağlıklı hücrelere saldırarak serbest radikallerin salınmasına neden olabilir. Serbest radikaller yok edilmediğinde, hücresel hasara ve ardından hastalığa neden olabilir. Antioksidanlar, oksidasyon sürecini yavaşlatan veya durduran bileşiklerdir. Bal, serbest radikalleri arayan, hedefleyen ve yok eden en az 16 bilinen antioksidan içerir.

Keçiboynuzu, çikolatanın tatlı ve sağlıklı bir alternatifidir. Sağlık yararları için kullanılması 4.000 yıl öncesine kadar dayanır. Kakaoya kıyasla iki kat daha fazla kalsiyuma sahip olan keçiboynuzu; migreni tetikleyen bir bileşik, kafein ve yağ içermez. Keçiboynuzu çok sayıda vitamin, mineral, lif ve antioksidan barındırır. Dolayısıyla bağışıklık sistemini desteklemek için iyi bir besin olduğu söylenebilir.

Kış Çayı

Özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan kış çayı; içinde bulunan farklı bitkiler sayesinde vücudunuzun mevsimsel değişikliklere uyum sağlamasına olanak tanınabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeyi desteklediği için hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz. Kış çayında bulunan zencefil, limon, kuşburnu, ıhlamur, ekinezya ve ada çayı gibi farklı çay türleri, pek çok farklı vitamini içeriklerinde barındırır. Tüm bunlar bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına katkıda bulunabilir. Kış çayı, bağışıklık sistemini desteklemenin yanı sıra sıcak sohbetlerinize de eşlik eder.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan pek çok farklı yöntemden biri ve belki de en önemlisi olan sağlıklı beslenme için pek çok farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Düzenli ve dengeli beslenmek, diyeti zenginleştirmek, alkol ve sigaradan uzak durmak bunların başında gelir. Mevsiminde taze tüketilen meyve ve sebzeler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye destek olabilir. Gerekli durumlarda gıda takviyelerine başvurabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri tüketmek, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur. Bu yazıda yer alan propolis, 4’lü bal, bal keçiboynuzu propolis karışımı veya kış çayı gibi ürünler de bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olur. Prof Saraçoğlu tarafından piyasaya sunulan Propolis Damla Takviye Edici Gıda, Bal-Polen-Arısütü-Propolis Karışımı 4’lü Bal, Bal Keçiboynuzu Propolis Karışımı ve Kış Çayı ürünlerini mağazamızdan ya da online olarak satın alabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin pek çok farklı yöntemi olduğu unutulmamalıdır. Sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, düzenli egzersiz, yeterli uyku gibi pek çok değişken, bağışıklık sistemi üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüm bunların bütün olarak ele alınması önerilir. Yeterli beslenmenin sağlanamadığı durumlarda kullanılan gıda takviyeleri ilaç değildir. Hastalıkların önlenmesi ya da tedavisi için kullanılmaz. Bazı bitkisel ürünlerin diğer medikal ilaçlarla kullanılması sakıncalı olabilir. Bu konudaki şüpheleriniz için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.

Bloga dön